יום שבת, 25 ביוני 2011

מבט נשי על כדור הארץ לרגל יום הפליט הבינלאומי: ישנן נשים שנולדות פליטות / פרופ' מינה רוזן


עדיף להיות גבר מאשר אישה. לו היית גבר, כל דבר שתעשי , יזכה ליתר הערכה, יתר תגמול כספי ויתר תגמול חברתי. בעיותיך הרפואיות תזכינה ליתר תשומת לב וליתר מימון. ביקורתך תחשב רצינית ואחראית בניגוד לביקורתך בתורת אישה שתחשב היסטרית ומוגזמת, ובודאי חסרת ביסוס מטעמים של חוסר הבנה בעניינים חשובים באמת.


עדיף להיות אישה לבנה מאישה שחורה. בתור אישה לבנה תזכי להזדמנות טובה יותר מאישה שחורה להשכלה, לטיפול רפואי, לנשיאה בעול גידול ילדיך מצד הגבר שהפרה אותך, למשרה שתכלכל אותך ואת ילדיך, לתוחלת חיים ארוכה יותר.


אם את אישה שחורה עדיף מאד שתהיי שחורה באמריקה או באירופה מאשר באסיה או באפריקה. אמנם באמריקה או באירופה תופלי לרעה בשל צבע עורך, אבל עדיין סיכוייך טובים בהרבה בכל הפרמטרים שנמנו כאן מסיכוייה של אחותך האפריקאית, או זו שאתרע מזלה ומצאה את מקומה במקום כלשהו באסיה. כמו כן, במקרים רבים עדיף שתהיי שחורה נוצרייה ולא מוסלמית, אם כי הדבר תלוי בתשובה לשאלה מיהם שכנייך.


ביום חמישי שעבר רצח פליט אריתראי את זוגתו ואת תינוקה ואחר כך התאבד. האיש נמלט לישראל מחיי עבדות בצבאו של הרודן האריתראי אפווארקי לפני למעלה משנה. על אף שמדינת ישראל מונעת בעדו את זכותו החוקית כפליט לעבוד למחייתו, עבד הוא בפרך, ללא אשרה, עד שהצליח לגייס את אלפי הדולרים שנדרשו להבאתה של אשתו האהובה לישראל. על פי המנהג הרווח בשנתיים האחרונות, במקום לאפשר לאישה לעבור את הגבול לישראל, המבריחים דרשו אלפי דולרים נוספים תמורת שחרורה של האישה, לאחר שהייתה כבר בידיהם. כשהכסף בושש לבוא, החזיקו בה חודשים רבים, עינו ואנסו אותה ללא הרף, כפי שעשו למאות נשים אחרות בשנתיים האחרונות. רק כשהצליח האיש לגייס את הסכום הנדרש, שחררו המבריחים את האישה והיא בחודשי הריונה האחרונים. לאחר הרצח, נודע שהאיש לא יכול היה להביט בתינוק, תזכורת לפגיעה בכבודו כגבר, שלא יכול היה להגן על אשתו. על אף הקשיים שלבטח היו מנת חלקה של האישה, לבה לא מלאה למסור את התינוק, גם אם היה זה בנו של אחד ממעניה.


ימים ספורים לאחר מכן הפרידו פעילי ארגון לזכויות אדם בין בני זוג שהיו במצב זהה, מחשש לחייה של האישה ושל תינוקה העומד להיוולד. היא איננה רוצה בתינוק בשום פנים ואופן, אבל גם כאן, מאוחר מדי להפלה. אם יהיה לתינוק הזה מזל תאמץ אותו משפחה ישראלית. תלוי תחת איזה כוכב אתם נולדים.


אם את אישה אריתראית, יש להניח שכמו 88% מהנשים באריתריאה מלים אותך כדי שלא תיהני מיחסי מין, מגייסים אותך בכפיה לצבא, שם תשמשי לצרכיהם השונים וביניהם המיניים של מפקדיך. אם שפר גורלך ולא גויסת, תהיי רכוש אביך, בעלך או אחיך. אם לא שפר גורלך ונתפסת בידי שבט עוין, או אם נמלטת מאריתריאה וניסית לעבור את הגבול לישראל, גורלך מר ורע, יאנסו אותך שוב ושוב גברים רבים. אם קרובייך לא הצליחו לגייס את אלפי הדולרים במועד, יתכן שהמבריחים ייאותו לשחרר אותך רק כאשר לא ניתן יהיה עוד להפסיק את הריונך. אם יש לך בן זוג, הוא עלול לאלץ אותך לרצוח את תינוקך במידה שלא תצליחי לעשות הפלה, ואם גם זה לא יעזור, ייתכן שסופך יהיה כסופה של האישה מיום חמישי.

לא כדאי לך להיות אישה שחורה מאריתריאה. בחינה קרת מזג של מעמדך לאור האמנה הבינלאומית בדבר מעמדם של פליטים תזכה אותך במעמד פליט ואפילו רק בשל היותך אישה.


בינתיים, את הקוראת, הודי למזלך הטוב שהקרה אותך למקום שבו את נאבקת על ייצוג הולם בקביעת גורלה של החברה , על שכר שווה לשכרו של גבר לעבודה שווה, על הפקעת נושאי המעמד האישי מידי בתי דין שקודכס החוקים שלהם נקבע באמצע המאה השש עשרה.

זכרי את אחותך מאריתריאה. הרימי קול למענה. ממשלות ישראל ומצרים יודעות את זהות מבריחי הגבול השודדים והאנסים, ואפילו את מספרי הטלפון שלהם. הן יכולות לעצרם לו היו רוצות בכך.

מינה רוזן
הכותבת היא פרופ' בחוג לתולדות ישראל, אוניברסיטת חיפה.
http://minnarozen.com/

אין תגובות:

פרסום תגובה